Yeni Nesil Sosyal Medya Ajansı

Doğru Sanılan Yanlışlar: Organik Takipçi (!)

Doğru Sanılan Yanlışlar: Organik Takipçi (!)

Doğru Sanılan Sosyal Medya Yanlışları! Etkileşim grupları organik takipçi sağlar mı?


Sosyal medya hesaplarında
organik takipçi sayısının artması isteniyor. Bu artışın beraberinde etkileşim getirip; ürün ve hizmet satışlarını da aynı doğrultuda yükseltmesi bekleniyor. Beklentinin karşılık bulması için de pek çok sosyal medya kullanıcısı heyecanına yenilip, süreci hızlandırmak adına çeşitli arayışlara giriyor. İşte tam bu noktada doğru sanılan yanlışlar uygulanmaya başlıyor.  

Takip Etkinleri Organik Takipçi Sağlamaz Mı? 

Doğru sanılan bu yanlışlardan bir tanesi “etkileşim” grupları ile hareket ederek, hesabınızın hem organik takipçi sayısını hem de etkileşim oranını arttırmaya çalışmak. Örneğin 20.000 takipçili bir Instagram profilinin sahibi, “admin” olarak başında bulunduğu 20 kişilik bir ekibi koordine ediyor. Bazen, koordine edilen kişi sayısı ve dolayısı ile hesap sayısı yüzlerce olabiliyor. Bu tip etkileşim gruplarının belirli koşullara bağlı takip etkinlikleri var.  

Katılmak için iletişime geçiyorsunuz ve sizi söz konusu etkinliğin gün, saat gibi detaylarından haberdar ediyorlar. Ne yapmanız gerektiğini anlatıyorlar. Çoğunlukla da yapmanız gerekenler arasında aşağıda sıraladıklarımız bulunuyor. 

  • Size gönderdiğimiz tüm hesapları etkinlik boyunca takip edeceksiniz. 
  • Onlar da sizin hesabınızı takip edecek. 
  • Takip ettiğiniz hesapların üç gönderisine en az 5 kelime ve 2 emojiden oluşan yorumlar yapacaksınız. 
  • Etkinlik bittikten sonra takip ettiğiniz hesapları takipten çıkarsanız, onlar da sizi takipten çıkacak. Bir daha böyle bir etkinliğe katılamayacaksınız. 

Bu katı koşulları bile “hesabınızın ve markanızın gelişmesi için gerekli” diye düşünerek kabul edebilirsiniz. Ancak durum öyle değil! Kaldı ki, bu etkinliğin kendisi bile organik değil! Buradan organik takipçi ya da organik herhangi bir şey beklemek zamanınızı boşa harcamaktan ibaret! 

Organik takipçi ile organik olmayan takipçi hemen fark edilir.

Bu, gerekli olmadığı gibi son derece de zararlı!

 

Bir kere, Instagram algoritması doğal olmayı seviyor. Organik takipçi ve etkileşim arttırımının sponsorlu içerikler ve normal post-story paylaşımları ile olmasını istiyor. Eğer siz, düzenli paylaşımlar ve sponsorlu içerikler aracılığıyla takipçilerinizle bağ kurmak yerine “doğal olmayan” yolları seçerseniz, hesabınız kısıtlanabiliyor. Kimi zaman tamamen kapatılabiliyor.

Etkileşim Grupları Algoritma İçin Neden Zararlı? 

Hesabınıza bir ya da birkaç saat içinde aniden takipçi gelmesi, sizin aynı sürede çok fazla hesabı takip etmeniz, yorum yapıp yorum almanız algoritma tarafından “bu hesapta görülmemiş” bir durum olarak algılanıyor. Hesabınızı güvenilmez kılıyor. Bu doğrultuda önce hesap etkileşiminiz düşüyor ardından, eğer bu durumdan vazgeçmezseniz hesabınız kısıtlanıyor. 

Üstelik, etkileşim grupları 3 aşağı 5 yukarı benzer yorumlar yapan kişilerden oluştuğundan, durumun organik olmadığı da kolayca anlaşılıyor. Dikkatli bir potansiyel müşteri bunu hemen fark edecektir. Bu da, sizi potansiyel müşteriniz karşısında güvenilmez duruma düşürecektir. 

Ayrıca, bu etkileşim grupları “belirli ilgi alanlarına sahip” kişilerden oluşmuyor. Sizin hesabınıza ilgi duymayan, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanıza bile gerek olmayan “yanlış hedef kitle” grubunun takip ettiği bir hesaptan nasıl fayda görebilirsiniz? 

Kısacası, organik takipçi, organik etkileşim ve satış istiyorsanız, organik olandan vazgeçmemelisiniz!
Sosyal medya yönetimi hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.
Diğer yazılarımız için tıklayın! 

 

Hemen Bize Yazın !
İletişime Geçmek Artık Çok Kolay !
Merhabalar,
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz ?